Kyslíkovým koncentrátorem (oxygenátorem) jsme se na našem bloguvěnovali v samostatnom článku, kde jsme si řekli víc o tom, jak toto zařízení funguje a pro koho je vhodné.

Uvažujete-li nad koupí vlastního kyslíkového koncentrátoru, může být občas složité se v nabídce zorientovat a zvolit si takový model, který splní vaše očekávání.

Jaké typy koncentrátorů máte na výběr as čím vším byste měli počítat, chcete-li, aby se vám vaše investice vyplatila?

Druhy kyslíkových koncentrátoru

Kyslíkové koncentrátory můžeme rozdělit na dvě hlavní kategorie:

Stacionární koncentrátory

Jedná se o tradiční modely větších rozměrů, vhodné do téměř každé domácnosti, kde předpokládáte, že koncentrátor nebudete často přesouvat.

I když jsou tyto přístroje většinou vybaveny kolečky pro jejich snazší přesouvání po místnosti, mohou dosahovat hmotnosti nad 20 kg, takže nejsou vhodné pro časté přenášení například po schodech.

V porovnání s mobilními koncentrátory jsou obvykle o něco hlučnější, ale nabízejí širší výběr a množství nastavení od průtoku kyslíku až po dálkové ovládání.

V naší nabídce naleznete také zařízení vhodná pro nepřetržitý provoz, jako například extra tichý DeVilbiss Compact 525KS nebo jeho výkonnější sourozenec DeVilbiss Compact 1025KS s průtokem až 10 litrů za minutu.

Přenosné koncentrátory

Často cestujete nebo jen jednoduše nechcete být omezováni a rádi byste si dopřáli pravidelnou dávku kyslíku i na zahradě, chalupě, v práci či na návštěvě u rodiny? V tom případě určitě sáhněte po některém z našich mobilních kyslíkových koncentrátorů, se kterým zažijete skutečnou svobodu a osvěžující kyslík kdekoli se právě nacházíte.

V nabídce máme i extrémně lehká zařízení, jako například PHILIPS Respironics Simplygo Mini, který je nejmenším a nejlehčím přenosným koncentrátorem na světě a díky schválení od FAA jej můžete přepravovat iv letadle.

Přenosné kyslíkové koncentrátory jsou obvykle tišší než stacionární a na jedno nabití vydrží od 5 do 9 hodin. Největší nevýhodou je obvykle jejich vyšší cena.

Důležité parametry a doplňkové funkce

Když už máte jasno v tom, jestli potřebujete stacionární nebo přenosný kyslíkový koncentrátor, je třeba rozhodnout se pro některou z použitých technologií, která vám bude nejvíce vyhovovat. Některé koncentrátory nabízejí jen jednu z nich a jiné umožňují výběr mezi více možnostmi.

Způsob inhalace

Vdechovat koncentrovaný kyslík můžete pomocí masky na obličej, nosní kanyly nebo prostřednictvím volného rozprašování do okolí. Každý ze způsobů má své výhody i nevýhody a pokud například plánujete koncentrátor používat venku, volné rozprašování si v takovém prostředí nedokáže splnit svůj účel. Některé z přístrojů v naší nabídce dokážou plnit i roli inhalátoru a rozprašovače zároveň, jako například koncentrátor 8F – 5AW od značky YUWELL.

Čistota kyslíku

Většina koncentrátorů nabízí koncentrace mezi 87 až 96%, přičemž tyto hodnoty jsou závislé na nastavení průtoku kyslíku, protože při vyšších průtocích je koncentrace kyslíku nižší. Pokud hledáte zařízení schopné generovat extra čistý kyslík, sáhněte po Respironics EverFlo s čistotou 96% při průtoku 0,5 – 5 litrů za minutu, který byl v nezávislém testu společnosti HME Home Medical Equipment prohlášen za nejlepší kyslíkový koncentrátor.

Doba používaní

S délkou používání kyslíkového koncentrátoru úzce souvisí průtok kyslíku a jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů, který by měl ovlivňovat výběr vašeho koncentrátoru. Většina zařízení disponuje schopnost regulovat průtok kyslíku až do 5 litrů za minutu, což je vhodné zvláště pokud potřebujete koncentrátor používat dlouhodobě.

Při takto vysokém průtoku však u většiny přístrojů dosáhnete nižší koncentrace kyslíku, která vám při dlouhodobém inhalování nebude postačovat. Pokud však plánujete využívat koncentrátor jen pár hodin denně, vystačíte si také s levnějším přístrojem nabízejícím nižší hodnoty průtoku.

Další funkce

Množství koncentrátorů v naší nabídce obsahuje doplňkové funkce, které využijete při své každodenní oxynoterapii, jako například:

  • Vestavěný pulzní oxymetr pro měření kyslíku v krvi
  • Alarm pro upozornění na problémy s tlakem nebo nízký průtok kyslíku
  • Tepelný výměník pro ohřívání vzduchu na přirozenou teplotu
  • Počítadlo celkové doby provozu

Jak pečovat o kyslíkový koncentrátor?

Kyslíkové koncentrátory jsou užitečná a důmyslná zařízení, která vám mohou změnit život. Aby vám přístroj vydržel co nejdéle, je třeba dodržovat pravidelnou údržbu.

Mezi nejdůležitější péči patří:

  • Pravidelná výměna vzduchových filtrů podle instrukcí výrobce
  • Mytí a vysávání filtrů alespoň jednou za měsíc
  • Každodenní výměna vody ve zvlhčovači
  • Čištění zásobníku na vodu a pryžové zátky alespoň jednou za týden
  • Uskladňování koncentrátoru mimo přímé sluneční záření

Při vyjímání koncentrátoru se také předem přesvědčte o dostupnosti náhradních dílů.

Pronájem kyslíkových koncentrátorov

Oslovila vás oxynoterapie, ale váháte, jestli se vám investice do vlastního koncentrátoru vyplatí? Využijte možnosti pronájmu špičkových koncentrátorů již za 5 eur na den a přesvědčte se o účincích čistého kyslíku na vlastních plicích.