Dlouhodobý odpočinek na lůžku je nezbytnou součástí terapie u mnoha diagnóz nebo při zotavování ze zranění, zatímco zejména starší a imobilní pacienti mohou strávit většinu času v posteli po několik let. Přestože klid na lůžku má nepopiratelně pozitivní vliv na léčbu a v mnoha případech je jedinou alternativou, přináší s sebou tichou a často podceňovanou hrozbu v podobě proleženin.

Dekubity (z latinského decumbere – lehnout, lehnout) postihují až třetinu všech ležících pacientů a jsou často příčinou závažných zdravotních komplikací. Ačkoli se mnoho laiků domnívá, že  k vývoji proleženin je zapotřebí delší časové období, v mnoha případech  trvá jejich vytvoření několik hodin.

Co můžete udělat, abyste se jim úspěšně vyhnuli?
 

Vznik a příčiny proleženin

Proleženiny vznikají poškozením tkáně při dlouhodobém vystavení tlaku, zejména při ležení. Jejich příčinou je ischemie (nedostatečný krevní oběh) míst s malou vrstvou tuku a svalů, které jsou umístěny největší zátěži v závislosti na poloze pacienta.

Jedná se především o oblasti, jako jsou:
  • Paty
  • Sedací svaly
  • Lokty
  • Lopatky
  • Krční páteř
  • Záhlaví
  • Křížová oblast
Navzdory svému názvu se proleženiny mohou objevit i při dlouhodobém sezení, zejména v případě vozíčkářů.  Jejich vývoj je ovlivněn především nadváhou, vysokými teplotami, věkem a inkontinencí ve spojení se špatnou hygienou.

Až 70% všech proleženin se vyskytuje u lidí starších 70 let, přičemž více než polovina se objevuje v prvních dvou týdnech strávených v posteli nebo na invalidním vozíku.

Podle fáze rozdělíme proleženiny na 4 stupně:

1. fáze – objevuje se otok, zarudnutí, svědění kůže a pocit pálení. V této fázi pacient ještě nepociťuje bolest
2. fáze – viditelné poškození kůže a bolestivé puchýře
3. fáze - odumírání tkáně v podkožní vrstvě, tvorba zapáchajících vředů s chrasty nebo žlutohnědým povlakem
4. fáze – odumírání svalové tkáně a poškození kostí v postižených oblastech, hnijící zápach a v důsledku poškození nervových zakončení absolutní necitlivost

Zejména v pokročilých stádiích proleženin vznikají otevřené rány, které jsou náchylné k výskytu nebezpečných infekcí. Vážné proleženiny bez řádné léčby mohou vést k otravě krve a smrti.
 

Léčba a prevence

Ošetření a léčba proleženin se ve většině případů neobejde bez odstranění nekrotické tkáně, které v domácích podmínkách umožňují moderní léčivé přípravky s vhodným překrytím rány. V lehčích stádiích se odumřelá tkáň odstraňuje přirozenou cestou a ošetřováním postiženého místa, ale při rozsáhlejším poškození může být nezbytný chirurgický zákrok.

Kromě odstranění odumřelých buněk se terapie skládá z prostředků zmírňujících bolest, potlačujících infekci a urychlujících hojení. Proleženiny mohou být počátkem velmi vážných zdravotních problémů a jejich stav i vhodnou léčbu by měl v každém případě posoudit lékař.

Vzhledem k nebezpečí, které proleženiny mohou představovat, je třeba dbát na dostatečnou prevenci a zabránit jejich vzniku pomocí vhodných opatření:
 
  • Polohování pacienta – pravidelným střídáním různých poloh je možné účinně zabránit tomu, aby oblast byla vystavena stálému tlaku po příliš dlouhou dobu bez možnosti regenerace
  • Dodržování hygieny - vlhkost způsobená pocením a únikem moči přispívá do značné míry k rychlejšímu vývoji proleženin, navíc podporuje riziko infekce. Základní péče o ležícího pacienta nevyhnutelně zahrnuje častou výměnu oblečení, ložního prádla a mytí kůže
  • Použití antidekubitních pomůcek – antidekubitní matrace a polštáře pomáhají rovnoměrně rozložit tělesnou hmotnost a umožňují nepřetržité proudění vzduchu pomocí speciálního ošetření, čímž udržují pacienta v suchu
 

Nenechávejte nic náhodě

Navzdory důslednému polohování a hygieně je v některých případech velmi obtížné zabránit tomu, aby se proleženiny objevily. Jejich ošetřování a léčba bývají časově náročná a pokud se jim chcete zcela vyhnout, neobejdete se bez kvalitního antidekubitného matrace a polštáře.

V naší nabídce najdete špičkové matrace proti proleženinám, klasické antidekubitní polštáře a polštáře pro sezení, které vám ušetří nejen spoustu starostí, ale také poskytnou ležícímu maximální pohodlí.
Pokud si nejste jisti, která matrace nebo polštář je pro vás nejlepší, napište nám a my vám rádi poradíme s výběrem.