Kdo z nás by netoužil po zářivém hollywoodském úsměvu?  Nic tak nezvyšuje sebevědomí jako rovné a bílé zuby, se kterými můžeme oslnit například na rande nebo pracovním pohovoru. Na druhou stranu, zuby jsou častou příčinou trápení a jen málo z nás má zuby ve stavu, který bychom chtěli.

Mnohokrát se vymlouváme na špatnou genetiku a při každé návštěvě zubaře jsme dvakrát zaplaveni studeným potem – poprvé v čekárně a podruhé při otevírání peněženky.

Dobrou zprávou je, že pokud toužíte po hezčím úsměvu, nemusíte si hned brát druhou hypotéku. Díky modernímu výzkumu jsou dnes na trhu k dispozici metody bělení zubů doma za pár korunek.

I zde byste však měli pamatovat na různé úskalí.

 

Co způsobuje žluté zuby?

Zatímco bychom všichni chtěli přirozeně bílé zuby, příroda není spravedlivá.  Někdo má bělejší zuby od narození, aniž by se o ně zvlášť staral, zatímco jiní musí vynaložit mnohem větší úsilí na stejný výsledek.

Za touto zdánlivou nespravedlností jsou často nenápadné rozdíly v životním stylu.  Zuby s věkem žloutnou a kromě kouření je jejich odstín výrazně ovlivněn častým pitím kávy, čaje nebo červeného vína.

Jejich zdraví je také úzce spjato s barvou zubů, protože na zubní kámen a povlak se zachycuje mnohem více barevných pigmentů než na vyčištěnou zubní sklovinu. Pokud tedy chceme bílé zuby, neobejdeme se bez řádné péče, včetně úpravy našich stravovacích návyků.

 

Všechno to začíná na talíři

Mnoho lidí si myslí, že cukr způsobuje zubní kaz, ale to je pravda jen částečně. Ačkoli cukr je hlavní výživou pro bakterie v ústech, které jsou viníkem při vzniku zubního kamene, kyselé potraviny způsobují největší škody.

Je to kyselost potravin, která mění pH v našich ústech, což umožňuje bakteriím množit se rychleji a oslabuje zubní sklovinu, která se stává náchylnější k poškození. To, samozřejmě, neznamená, že se musíte vzdát svých oblíbených jídel. Měli byste však mít na paměti, že nejméně půl hodiny po nich byste si neměli čistit zuby nebo kousat do něčeho tvrdého, dokud se pH nevrátí na původní úroveň.

Velké riziko představují také sladkosti, jako je čokoláda, sladké pomazánky a lízátka, které se drží na našich zubech a tím prodlužují kontakt jídla se zubní sklovinou.

Pokud chcete omezit cukr, mějte na paměti, že hnědý i bílý cukr jsou pro zuby stejně škodlivé a nejmenší zlom jsou alternativy, jako stévie, xylitol a fruktóza.

 

Jak často si čistit zuby?

S vědomím, že bez zdravých zubů je zbytečné se je snažit bělit, bychom měli říci trochu víc o tom, jak se o ně starat.

Ideální by mělo být čištění po každém jídle, ale ruku na srdce – kdo má na to čas? Měli bychom si však čistit zuby alespoň dvakrát denně, přičemž nejdůležitější je dodržovat tento rituál před spaním. Během spánku se nám netvoří tolik slin, které působí jako přirozená ochrana, a zubní sklovina je tak náchylnější k poškození.

Během dne je vhodné alespoň opláchnout ústa čistou vodou po každém jídle, nebo si vzít žvýkačku bez cukru, která částečně pomůže odstranit zbytky jídla.

 

Čištění zubů není věda

Čištění zubů je jednou z činností, které všichni děláme, ale jen málo z nás správně. Zapomeňte na pravidlo, že byste si měli čistit zuby po dobu nejméně tří minut. Pokud to děláte špatně, můžete klidně stát před umyvadlem půl hodiny.

Pro správné čištění zubů stačí mít na paměti několik jednoduchých pravidel:

Na výběru kartáčku záleží

Regály obchodů jsou plné zubních kartáčků nejrůznějších tvarů a barev, které sice vypadají stylově, ale mohou vám spíše ublížit, než pomoci. Vyhněte se kartáčkům s tvrdými a řídkými štětinami, které dráždí dásně, a sáhněte po měkkých až středně tvrdých kartáčích s malou hlavou, abyste se dostali na méně přístupná místa.

Nespěchejte

Měli byste si vyhradit dostatek času na čištění zubů, abyste se ujistili, že jste nevynechali žádné místo. Použijte kartáček k pomalým a kruhovým pohybům, nebo otřete zuby od dásní, dokud  nebudou zcela hladké.

Na zubní paste tolik nezáleží  

Při čištění zubů je nezbytný mechanický pohyb kartáčku, který odstraňuje zubní povlak bez ohledu na to, jakou zubní pastu používáte. Při koupi vyberte pastu obsahující fluorid, který je navzdory rozšířenému mýtu v malých dávkách naprosto bezpečný a zabraňuje množení bakterií.

S kartáčkem si nevystačíte

Pokud si poctivě čistíte zuby a divíte se, proč se stejně kazí, příčinou mohou být místa, která na první pohled nevidíte. Množství jídla uvízne mezi zuby, kam se bez zubní nitě nebo mezizubního kartáčku nedostanete. Neměli byste také zapomenout na jazyk, kde se drží nejvíce bakterií zodpovědných za zubní kaz.

 

Jak na bílé a zdravé zuby?

V zubních ordinacích jsou zuby běleny nejčastěji pomocí peroxidu, který však poškozuje sklovinu a při nesprávném zacházení může dokonce způsobit poškození zubní dřeně.  Kromě toho, že je drahé, takové bělení představuje také riziko poškození zubů a není vhodné pro každého.

Mnoho lidí, ve snaze o bělejší zuby sahá po receptech s jedlou sodou, citronovou šťávou a dalšími "zlepšovači", které však dávají špatné výsledky a mohou dokonce způsobit zánět dásní.

Mnohem zdravějším a přesto cenově dostupným řešením je použití osvědčených přírodních přípravků, které bělí a zároveň vyživují  zuby bez použití chemických přísad. Zejména prášek z aktivního uhlí, který podporuje zdravé pH v ústech a přináší rychlé výsledky, nebo bělící gel bez peroxidu, který můžete bez obav použít v pohodlí vašeho domova, by neměl ujít vaší pozornosti.

 

Není to jen o kráse

Ačkoli většina z nás touží po zdravých a bílých zubech hlavně pro jejich okouzlující vzhled, jen málo lidí si uvědomuje jejich dopad na naše celkové zdraví. Vzhledem k tomu, že ústa jsou přímým vstupem do těla, přebytek bakterií na zubech může způsobit řadu zdravotních komplikací, od zánětlivých onemocnění až po cukrovku nebo dokonce infarkt.

Bakterie zodpovědné za zubní kaz mohou být dokonce příčinou předčasného porodu a měli bychom udělat vše, co je v našich silách, abychom co nejvíce zabránili jejich množení.