V posledních letech se stále více hovoří o zdravém životním stylu, ale na jednu oblast, která je pro každého z nás životně důležitá, se často zapomíná. Bez dýchatelného vzduchu nepřežijeme ani pár minut a jeho kvalita má na náš zdravotní stav stejně velký vliv  jako strava a cvičení.

Špatná kvalita ovzduší se stává stále větším problémem a to nejen ve městech s hustým provozem a průmyslovými parky. Zejména v topné sezóně se díky vysokoemisním kotlům a nekvalitnímu palivu vzduch stává téměř nedychatelný i na venkově, což způsobuje řadu zdravotních problémů.

Jedním z efektivních řešení je kvalitní čistička vzduchu, která se také stává stále populárnějším spotřebičem ve českých domácnostech.

Proč byste měli přemýšlet o její koupi a jak si vybrat tu správnou?

Jak funguje čistička vzduchu?

Toto elektrické zařízení používá sadu ventilátorů, které "nasávají" okolní vzduch a po průchodu účinnými filtry jej vracejí do místnosti bez nečistot. V závislosti na použitých filtrech a různých dalších funkcích tedy čistička odstraňuje ze vzduchu:

·         Prach

·         Pyl

·         Roztoči

·         Bakterie

·         Viry

·         Plíseň

·         Zvířecí chlupy

·         Zápach

·         Alergeny

 

Díky tomu jsou čističky vzduchu zvláště vhodné pro osoby trpící alergiemi a astmatem, ale jejich použití se doporučuje také, pokud jste kuřák, žijete v rušných a prašných oblastech nebo máte psa nebo kočku žijící s vámi doma.

Čistička vzduchu však prospívá vašemu zdraví, i když nepatříte do žádné z uvedených skupin. Nekvalitní vzduch má negativní vliv nejen na dýchací, ale i na oběhový a nervový systém, zvyšuje riziko vzniku demence, Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby, ale také způsobuje podrážděnost, únavu a potíže se soustředěním.

Typy čističek vzduchu

Čističky vzduchu se liší především doplňkovými funkcemi a typem filtrů, na kterých závisí účinnost čištění vzduchu:

·         HEPA filtr - v současné době nejúčinnější typ filtru, který zachycuje až 99,97% částic do velikosti 0,3 mikronu, teda jednu desetitisícinu šířky lidského vlasu

·         Prachový filtr – zachycuje větší částice a používá se v prašném prostředí ve spojení s HEPA filtrem

·         Uhlíkový filtr – odstraňuje pachy ze vzduchu

·         Fotokatalytický filtr – využívá světelné záření k rozkladu bakterií, virů a chemikálií

·         Elektrostatický filtr – pracuje na principu magnetismu, ale není tak účinný ve srovnání s jinými technologiemi

Jak vybrat správnou čističku vzduchu?

Při nákupu čističky vzduchu pro váš domov nebo pracoviště je třeba kromě typu filtrace vzít v úvahu i některé další parametry:  

Objem místnosti

Každá čistička vzduchu je zpravidla určena pro jednu místnost a její výkon odpovídá tomu, jak velký bude její "pracovní prostor". Výkon je uveden v m³ za hodinu a objem místnosti můžete vypočítat jednoduše podle vzorce:

(podlahová plocha v m² * výška stropu v metrech) *  2,5

Hluk

Jako každé elektrické zařízení, čistička vzduchu vydává během provozu určitý hluk. Proto je nutné předem zvážit, v jaké místnosti jej budete používat, a pokud jej plánujete umístit do ložnice, zvolte zařízení s maximální hladinou hluku 20 dB, což je přibližně úroveň šeptání.

Některé čističky vzduchu také nabízejí noční režim a možnosti automatického regulování a potlačení hluku.

Možnosti ovládání

Pro většinu čističek je časovač nebo funkce zpožděného startu samozřejmostí, ale moderní zařízení nabízejí také možnost ovládat čističku pomocí mobilní aplikace, takže ji můžete zapnout například před příjezdem domu, nebo ji regulovat během dovolené.

Indikátory

Mnoho moderních čističek vás může automaticky upozornit na špatnou kvalitu vzduchu nebo ucpané filtry, které již nemohou efektivně plnit svou funkci.

Další doplňkové funkce

Na trhu jsou k dispozici zařízení vybavená UV lampou pro sterilizaci vzduchu, ionizátorem, aroma difuzorem a zvlhčovačem.

Dizajn

Na rozdíl od vysavače nebo žehličky je čistička vzduchu zařízení, které budete mít na dohled každý den a proto by mělo odpovídat vašemu interiéru vzhledem a rozměry.

Kvalitní čistička nestačí

Čistička vzduchu potřebuje pro svůj spolehlivý provoz pravidelnou údržbu, ale nemusíte se obávat složité demontáže a čištění. Ve většině případů je nutné jednou za čas opláchnout HEPA filtr pod tekoucí vodou a po vysušení jej můžete znovu použít, v případě většího opotřebení si můžete zakoupit náhradní filtr.

Vyberte si jednu z nejkvalitnějších čističek vzduchu v naší nabídce a dopřejte si mnohem lepší a zdravější vzduch přímo u vás doma.