Letní vedra jsou zde a spolu s nimi i období, kdy většina z nás vyměnila boty za lehké pantofle či sandály. Některým z nás však rozpaky ze vzhledu našich nohou nedovolují chodit naboso a čelit zvědavým pohledům na koupališti nebo na pláži.

Mezi nejčastěji problémy, které nám brání užívat si volnosti z mokrého písku mezi prsty a kvůli kterým svá chodidla často před druhými skrýváme, patří vybočený palec na noze (odborně Hallux Valgus).

Jako tato deformace vzniká a co můžeme udělat proto, abychom se za naše nohy více nemuseli stydět?
 

Téměř výlučně ženský problém

Vybočený palec na noze patří mezi nejrozšířenější onemocnění související s deformací chodidel, spolu s plochými nohy či sníženou klenbou.

Kromě toho , že jde o estetickou vadu, způsobuje Hallux Valgus i záchvaty silné bolesti, které se bez léčby postupně zhoršují až do takového stádia, že pacient má problémy s chůzí.

Deformace palce vzniká tlakem způsobeným nevhodnou obuví, ale předpokládá se, že největší roli hrají geny a pokud se již dříve vyskytlo ve vaší rodinně, máte větší šanci, že postihne i vás.
Více než 85% všech pacientů trpících Hallux Valgus jsou ženy nad 40 let, což je způsobeno zejména volnější tkání v porovnání s muži, u kterých se toto onemocnění vyskytuje obvykle až ve vyšším věku. U dětí se Hallux Valgus může vyskytnout během puberty.

Mezi další rizikové faktory patří:

  • Chůze na vysokých podpatcích

  • Časté nošení úzkých ponožek nebo punčoch

  • Malá nebo úzká obuv

  • Dlouhodobé stání nebo jiné přetěžování nohou

  • Onemocnění jako dna, artritida, dětská obrna

  • Zlomeniny, poškození kloubů, nervů a jiné úrazy nohou

 

Projevy a průběh Hallux Valgus

V počátečním stadiu onemocnění není jednoduché si všimnout, že se s našimi chodidly něco dějeZakřivení se projeví až později a zvýšenou citlivost nebo občasnou bolest si můžeme snadno zaměnit s běžnými projevy dlouhého stání nebo chůze.

Příznaky se dělí podle stadia onemocnění na:

  • Lehké – problémy při obouvání, bolest po dlouhodobé zátěži nohou

  • Mírné – otok kloubu palce, zarudnutí a bolest, problémy s ohýbáním palce

  • Těžké – trvalá bolest i po vyzutí, zkřížení palce s vedlejším prsem, vznik mozolů

 

Diagnostika a léčba

Pokud pociťujete některé z příznaků začínajícího Hallux Valgus, je důležité co nejdříve absolvovat lékařské vyšetření a rentgen. Čím dříve se onemocnění začne léčit, tím jednodušší terapie stačí k jeho zvládnutí.
V pokročilém stadiu je často nezbytný operační zákrok, ale při lehčích stavech může průběh onemocnění zvrátit speciální bandáž, která obepíná a chrání palec před odíráním, případně gelový korektor fixující prst ve správné pozici.

Jako účinná prevence před vznikem Hallux Valgus je také nošení ortopedických vložek ortopedických vložek do bot nebo ortopedické obuvi, procvičování svalů na nohou a masáž chodidel.

Vyzkoušejte některý z produktů v naší nabídce a ušetřete si spoustu bolesti.